Drupal

Drupal stał się jednym z najbardziej kompleksowych systemów CMS dostępnych na rynku. Skrypt posiada bardzo specyficzne środowisko programistyczne, które można określić bardziej jako platforma programisty niż proste narzędzie CMS.

Skrypt ten jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wyborem wielu programistów, którzy wcześniej korzystali z prostszych narzędzi aktualnie im nie wystarczających jak np. WordPress.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.drupal.org

Zalety skryptu

Dostępne prawie wszystkie podstawowe funkcje

Drupal w standardzie dostarcza funkcjonalności takie jak: rejestracja użytkowników i zarządzanie profilu, kanały RSS, zarządzanie menu, system administracji i narzędzie dostosowywania wyglądu strony. Funkcje te umożliwią tworzenie prostych stron, jednego lub wielu blogów użytkownika, forum, strony społecznościowej i innych.

Zarządzanie wyglądem strony

Skrypt oferuje podstawowe możliwości edycji elementów strony internetowej. Dzięki zastosowaniu szablonów i motywów nie ma potrzeby zaczynać wszystkiego od zera. Zdefiniowane konfiguracje funkcji witryny ułatwiają budowanie prostych jak i bardziej skomplikowanych układów stron.

Różnego rodzaju treści

Drupal słynie z tego, że pozwala na tworzenie i zarządzanie wieloma rodzajami treści jak: video, ankiety, zarządzanie użytkownikami, tekst, blog, podcasty, statystyki i inne.

Zaawansowana administracja użytkownikami

Administrator może tworzyć nowe konta użytkowników z ich uprawnieniami. Użytkowników można dzielić na grupy i wyznaczać im role. Mogą oni po udzieleniu odpowiednich uprawnień zarządzać częścią Twojej strony.

Organizacja zawartości strony

Jedną z trudniejszych etapów w wielu CMSach jest organizacja treści w celu późniejszego jej wykorzystania. Drupal umożliwia kategoryzować treści poprzez adresy URL, ścieżki, tworzyć własne rodzaje list. Ta struktura pozwala na łatwe organizowanie, wyszukiwanie i ponowne użycie treści.

Wtyczki

Skrypt posiada kilka tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Ponieważ Drupal należy do Otwartego Oprogramowania masz możliwość używać, a także tworzyć własne wtyczki.

Wsparcie techniczne

Na stronie domowej Drupala znajduje się dokumentacja, rozbudowane forum dyskusyjne, chat, lista mailingowa itp. Tam znajdziesz dużo informacji i pomocy dotyczącej obsługi i modyfikacji skryptu. Istnieją także fora dyskusyjne w j. polskim jak drupal.pl.

Wady skryptu

Instalacja i modyfikacja

Skrypt ten nie jest zbyt "user-friendly" i wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy by go zainstalować czy modyfikować. Quick.Cms, WordPress czy nawet Joomla są prostsze w użyciu choć nie oferują tak bogatej funkcjonalności co Drupal.

Kompatybilność

Drupal jest dość nowy więc posiada dość dużo nowych rozwiązań. Jeśli jesteś przyzwyczajony do używania starszych systemów będziesz potrzebował czasu by przyzwyczaić się do stosowania tego skryptu.

Wydajność

Biorąc pod uwagę skalowalność i wydajność to Drupal jest w tyle za skryptami jak Quick.Cms czy WordPress. Jeśli posiadasz spory ruch na stronie to skrypt będzie generował duże obciążenie dla serwera. Wynika to z dużego zakresu możliwości jakie udostępnia Drupal. Istnieją jednak wtyczki do generowania strony internetowej do pamięci podręcznej serwera zmniejszające jego obciążenie.

Wnioski

Drupal jest rozbudowanym systemem CMS udostępniającym mnóstwo funkcji, które w innych skryptach wymagają instalacji wielu wtyczek (jeśli są dostępne). Niestety jakakolwiek ingerencja w kod skryptu wymaga bardziej zaawansowanej znajomości języka PHP, HTML i CSS. Na szczęście dla tych, którzy znają tylko podstawy tych języków na przeciw wychodzi wsparcie techniczne, które w j. angielskim jest bardzo rozbudowane. Używając tego rozbudowanego skryptu trzeba mieć świadomość, że przy zwiększającym się ruchu na stronie internetowej, w pewnym momencie administrator serwera może wyłączyć Twoją stronę z powodu generowania zbyt dużego obciążenia.

Zrzuty ekranu

  • Drupal zrzut ekranu - panel administracyjny rodzaje menu
  • Drupal zrzut ekranu - panel administracyjny formularz strony
  • Drupal zrzut ekranu - panel administracyjny zarządzanie stronami

Wasze komentarze

  • epicore
    2015-01-15 09:45

    Drupal ma olbrzymie możliwości konfiguracji i dopasowania, od prostego fotobloga, po strony PKP i strony prezydenta. Jednak na prostego fotobloga czy stronkę to lepszą są jednak prostsze rozwiązania jak wordpress czy quick cms.

  • metring
    2015-03-02 15:21

    System dość ciekawy i przemyślany, co prawda nie powala ale jak wszystkie dostępne gotowe rozwiązania.

  • had3s
    2015-05-23 18:34

    Zabrałem się za drupala po przeczytaniu recenzji na tej stronie. Po paru dniach stwierdzam jednak, że nie mam czasu na dłubanie w nim i instalowanie i konfigurowanie kilku modułów potrzebnych do działania tylko jednej funkcji. Zainstalowałem WordPressa i Quick.Cms i faktycznie wyglądają one dużo prościej. W kilkanaście minut zrobiłem to, co w Drupalu zajęło mi cały dzień.

  • atomek
    2015-06-03 12:10

    Ja bardzo długo używałem drupala i jestem do niego bardzo przywiązany, jest stabilny i po paru poprawkach nawet dziur nie ma i bardzo gorąco go polecam na serwery z php i mysql

  • freebox
    2015-10-13 18:54

    Stawiałem sklep na Drupalu z wieloma nietypowymi funkcjami. Postawiłem, choć trwało to dość długo. Kolejne już na OpenCart i chociaż musiałem dorabiać moduły z pokręconymi funkcjami, wyszło mi postawienie 3 sklepów w czasie jednego - Drupalowego. I to szybciej chodzących. Powiem tak - jeśli coś jest do wszystkiego, nie znaczy, że jest najlepsze do jednego - konkretnego. Opanowanie funkcjonalności Drupala bynajmniej nie jest bardziej proste od opanowania jakiegoś fameworka, a PHP i tak jest konieczne, bo opisane tu tysiące dodatków do Drupala, po przefiltrowaniu do najnowszej wersji Drupala i tak nie zawsze wystarczają - konieczne staje się dorabianie własnego dodatku. Co nie jest takie oczywiste w wersjach do Drupala 7 włacznie z powodu nie zawsze oczywistego systemu hooków. Posiadając znajomość Symphony 2 i wersję 8 Drupala, będzie można łatwiej coś zrobić, ale ... czy wtedy warto? Wychodząc np. od mini-frameworka silex czy slim, postawienie małej/średniej strony zaowocuje uzyskaniem tego, co konkretnie jest potrzebne i to szybkiego, bo mała firmowa witryna z zapleczem Drupala to nieporozumienie. Sklep lepiej robić na gotowym sklepie, blogi na systemach blogowych, małe strony firmowe na pewno nie na CMS-ach z tysiącami plików systemowych, natomiast duże serwisy... no cóż, bywają Drupalowe, chociaż nie powalają szybkością. Dla mnie Drupal jest rozsądnym wyjściem tylko w jednym przypadku - eksperymentujemy i chcemy mieć all-in-one na jednej domenie - różne witryny, sklepy, blogi itd itp. Wtedy - o ile nie potrzebujemy głęboko-biznesowych rozwiązań dla firmy - łatwiej będzie postawić to na Drupalu niż uczyć się Typo3. Bo Drupal to taki system CMS dla pasjonatów. Może wersja 9, 10 albo 12 to zmieni, bo ktoś pójdzie po rozum go głowy, ale na dziś, jeśli ktoś chce poświęcać czas i uczyć się dużo, polecam np. b. łatwy framework CI - nauka nie zajmie więcej czasu, a korzyści z niej będą większe.

  • dede
    2017-02-03 12:10

    Dla mnie tylko drupal, trwa to dłużej ale panowie albo sie zna programowanie albo sie nie zna, albo sie umie bawić albo sie nie umie. Nie jestem jakims prze programista ale cos tam sie znam i drupal mnie rozwalił. Na chwile obecna mozna zrobic wszystko na nim Plus sklep na comerce to jest to. Programowanie nie jest nie bylo i nie bedzie łatwe, ani jak to w polsce za darmo! A jak sie nie zna to trzeba szukac czegos innego tyle ze mniej ciekawego.

  • krzycho
    2017-09-08 08:54

    Skomplikowany ale jak się go już pozna, to jest rewelacyjny!!!!

  • dirtycode
    2018-01-17 23:29

    Drupal jest dobry ze względu na masę opcji konfiguracyjnych ale niedoświadczonych użytkowników może to przygniatać. Pewne ustawienia są pochowane nielogicznie. Dlatego z reguły polecam wordpressa, a dupala zostawiam tylko dla nielicznych zastosowań.

  • filip
    2018-09-05 11:18

    Drupal to wspaniałe narzędzie, ci co narzekają że za duży, że za wolny wyciągają wnioski na podstawie wiadomości z 2010 roku. Spójrzcie ile waży z modułami ( strona firmowa ) np. na WP - toćka w toćke podobnie. Szybkość ? - Cache, minify, agregacja + teraz serwery współdzielone można dostać w promocji za przysłowiową złotówkę np. Lite Speed ( bardzo dobrze radzi sobie z Drupkiem ) a jakie bezpieczeństwo ;) ! Dodatkowo przecież możecie raz zrobić swojego builda Drupala ( np. na zwykłą stronę firmową ) i dla kolejnego klienta zmieniać skórkę - bez kolejnej "wolnej" instalacji "dziesiątek" modułów./p>

Komentarz