Quick.Cms

Quick.Cms to jeden z prostszych systemów CMS wartych uwagi jakie do tej pory mieliśmy okazję widzieć. Skrypt bardzo dobrze spisuje się w prostych stronach firmowych, ale istnieją nawet bardziej skomplikowane wdrożenia.

Skrypt ten jest darmowy i jest wyborem tych designerów i programistów, którzy chcą łatwo i sprawnie stworzyć proste strony internetowe nie obciążając zbytnio serwera.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.OpenSolution.org

Zalety skryptu

Instalacja i prostota modyfikacji

Quick.Cms przechowuje dane w bazie SQLite więc instalacja ogranicza się jedynie do ustawienia praw kilku katalogom na serwerze. Czynność ta zajmuje zaledwie parę minut. Skrypt ze względu na swą strukturę jest bardzo prosty w tworzeniu grafiki strony, która głównie opiera się na zmianie stylów CSS.

Przyjazna administracja

Zarządzanie menu, stronami, zdjęciami czy konfiguracją nie wymaga szczególnej wiedzy. Klienci, którzy później będą zarządzać stroną, powinni bez problemu to opanować mimo braku wcześniejszej znajomości obsługi systemów CMS. To wszystko dzięki przejrzystej administracji i popularnemu edytorowi WYSIWYG TinyMCE.

Wsparcie techniczne

Mimo, że skrypt nie jest tak popularny jak inne CMSy to jednak ma w miarę dobrze rozwiniętą społeczność. Ciekawostką jest to, że autorzy Quick.Cmsa są Polakami i udzielają porad w dokumentacji, FAQ czy na forum dyskusyjnym. Wsparcie jest więc dostępne w j. polskim.

Dobre wsparcie SEO

Quick.Cms dość dobrze pozycjonuje się w wyszukiwarkach dzięki czystemu kodowi HTML, w miarę przyjaznym linkom i możliwym do zdefiniowania tytułom, opisom meta czy nazwom linków dla każdej podstrony.

Wydajność i wymagania

Skrypt jeśli nie jest zbyt rozbudowany może działać pod sporym obciążeniem, gdyż jest niewiarygodnie szybki. Nie potrzebuje łączyć się z bazą danych np. SQL. Nie stawia też wymagań dotyczących serwera. Skrypt po rozpakowaniu zajmuje ok 2 MB gdzie sam edytor WYSIWYG to 0.6 MB.

Standardy i jeszcze raz standardy

Niewiele systemów może pochwalić się spełnianiem tylu standardów jak HTML 5, CSS, MVC i WAI (dostępność dla stron niepełnosprawnych). Ten ostatni standard może być argumentem dla tych, którzy chcą zrobić stronę dla instytucji publicznej. Tego typu wdrożenia miały już miejsce.

Lekkość

CMS posiada autorski skrypt do obsługi sliderów (oparty o bibliotekę jQuery), który zajmuje kilka KB, a posiada podstawowe funkcje do przewijania zdjęć. Podobnie jest ze skryptem otwierającym duże zdjęcia na nowej warstwie i on także zajmuje tylko kilka KB. Autorzy dbają by strona generowania przez skrypt wczytywała się szybko.

Sklep internetowy

Quick.Cart to skrypt będący rozwinięciem Quick.Cmsa o funkcjonalność sklepu internetowego. Jest on co prawda prostą wersją tego czym mógłby być sklep internetowy, ale dodatkowe funkcjonalności jakie dostarcza, mogą przydać się nawet na zwykłej stronie internetowej, po wyłączeniu możliwości składania zamówień.

Wady skryptu

Wtyczki i szablony

Skrypt nie może się pochwalić taką mnogością (liczoną w tysiącach) wtyczek i skórek dostępnych w innych systemach CMS. Funkcjonalności, które częściowo dorównują tym bardziej zaawansowanym skryptom jak Joomla! czy Drupal są dostępne dopiero w wersjach płatnych Quick.Cmsa.

Ograniczenia dla dużych stron

Quick.Cms został skonstruowany pod małe i średnie strony zawierających do 2000 podstron i kilku tysięcy zdjęć. Sami autorzy informują, że powyżej tej ilości mogą pojawić się problemy na niektórych serwerach. Stąd przy projektowaniu dużych stron trzeba przemyśleć tą kwestię.

Modyfikacja wymaga znajomości PHP

Zmiany w funkcjonalności wymagają często znajomości języka PHP. Mała ilość wtyczek powoduje, że często trzeba samemu skrypt modyfikować. W sytuacji, gdy trzeba będzie dorobić jakieś pole w formularzu, okazać się może, że nie będzie to takie proste.

Modyfikacja grafiki wymaga znajomość CSS i HTML

Quick.Cms nie posiada wbudowanego konfiguratora wyglądu strony. Każda ingerencja w stronę wymaga edycji szablonów graficznych, które całe szczęście są minimalistyczne.

Wnioski

Quick.Cms jest bardzo dobrym skryptem do zrobienia małej lub średniej wielkości strony internetowej. Jest to jedno z najłatwiejszych w użyciu rozwiązań dostępnych na rynku. Wymaga pewnej wiedzy na temat języka HTML i CSS by opracować wygląd strony, gdyż nie oferuje zbyt wielu szablonów. Podstawy języka PHP przydadzą się także, gdy zaistnieje potrzeba modyfikacji funkcjonalności. Pocieszeniem jest to, że skrypt posiada niewielką ilość kodu PHP i HTML co znacznie ułatwia jego modyfikację. Jest niesamowicie wydajny pod warunkiem, że nie obsługuje kilku tysięcy podstron. Dla bardziej wymagających programistów pozostaje kupno wersji płatnych lub użycie skryptów jak Joomla! lub Drupal.

Zrzuty ekranu

  • Quick.Cms zrzut ekranu - panel administracyjny lista stron
  • Quick.Cms zrzut ekranu - panel administracyjny formularz strony
  • Quick.Cms zrzut ekranu - strona główna

Wasze komentarze

  • artureq
    2015-02-17 23:16

    Po spędzeniu wielu godzin nad wyszukiwaniem dobrego skryptu CMS, trafiłem na ten i nie żałuję. Łatwość w obsłudze dzieki prostemu menu, przejrzysty kod przyjazny przy modyfikacji wyglądu. Polecam

  • pgrafiq
    2015-04-25 13:15

    Ciekawy system. Bije wszystkie inne mi znane pod względem wydajności. Warto przeczytać to: http://opensolution.org/dlaczego-nasz-system-cms.html. Jednak nie nadaje się do dużych serwisów w stylu portal informacyjny, gdyż posiada pewne limity i dodanie 2000 artykułów może odbić się dla niego czkawką. W takich sytuacjach korzystam z Joomla. Szkoda, że nie da się połączyć wszechstronności Joomli z intuicyjnością obsługi i prostoty modyfikacji Quick.Cms'a :(

  • Trzygiegrx
    2015-05-11 17:07

    Quick.Cms to doskonały skrypt, który cechuje się łatwością obsługi, funkcjonalnością i przyjaznym panelem administracyjnym. W prosty sposób można sprawić by zwykły szablon zmienił się w przykuwającą wzrok stronę internetową. Na plus przemawia to, że jednemu z klientów wytłumaczyłem w kilka minut przez telefon jak używać Panelu Administracyjnego i powiedział, że to dziecinnie proste. Był bardzo zadowolony! A to najważniejsze. Osobiście trochę bym zmodernizował ten skrypt, aby mógł konkurować z innymi popularnymi CMS'ami.

  • marekk
    2015-06-12 07:18

    Obecnie posiadam 8 stron bazujących na Quick.Cms. Zanim zdecydowałem się na ten CMS przeanalizowałem kilka najbardziej popularnych darmowych CMS-ów oraz kilka płatnych. Przeglądam kolejne CMS-y na które trafiam a mimo to ciągle korzystam z tego skryptu.

  • Jarek
    2015-07-07 11:54

    Od 3 lat 99% stron ktore realizuje to Quick.Cart i QuickCms z prostej przyczyny. Prosto wdraża sie dowolny projekt graficzny, bardzo łatwa obsługa i intuicyjny panel administracyjny. Skrypt dla młodych, dojrzałych i tych którym wydaje się że są za starzy na takie rzeczy :). Wersja płatna wciąż rozbudowywana oferuje automatyczną instalację dodatków których jest już sporo. To czego nie ma, mozna zamówić w srodowisku webmasterów. Wsparcie, gwarancja i wiele innych... konsekwentne podejscie do prostoty skryptów w wersji podstawowej od samego poczatku ich powstania...

  • Tomasz S.
    2015-08-25 23:47

    Zacznę od wad: mało templatek, pluginów, mało grafików zna ten system, brak MySQL i dość archaiczny back-end.
    Zalety: banalny w obsłudze, intuicyjny w użyciu dla moich klientów, bogata dokumentacja, zrozumiała instrukcja obsługi, wspaniałe wsparcie i nie muli. Robię stronkę na localhost, wgrywam pliki na serwer i w ciągu 2min strona działa.
    Wkrótce ma wyjść nowa wersja, która będzie działała na SQLite, to wtedy wtedy system ten będzie miodzio, miodzio i jeszcze raz miodzio.

  • Mirek M
    2015-11-20 19:18

    Ja podobnie korzystam z zestawienia Joomla! i Quick.Cms, a czasem Quick.Cms.EXT. Szkoda, że muszę jeszcze korzystać z Joomla!, bo najchętniej bym kompletnie przeniósł się na skrypty Quick.*, ale do zaawansowanych serwisów jeszcze trochę im brakuje. Więc tak 10% stron, które robię jeszcze są na Joomla! Ogólnie Quick.Cms to bardzo fajny i szybki system i mam wrażenie, że łatwiejszy do obsługi dla moich klientów niż Joomla!, którą i tak mocno uprościłem.

  • cyklades
    2016-01-19 17:36

    Po wielu "bojach" z Joomla i WordPress znalazłem wreszcie prosty w obsłudze i co najważniejsze bezpieczny system. Intuicyjna obsługa i szybka aktualizacja treści. Cały system to tylko kilka MB (porównajcie z Jommla i WordPress ) Stronę mam od 6 miesięcy na Quick.Cms.Ext i odpukać po raz pierwszy żadnych sygnałów od admina że coś obciąża serwer. Następną zrobię na wydanej niedawno wersji Quick.Cms.Ext v6.0 (na SQLite). Polecam!

  • Jerzy
    2016-06-23 13:01

    Najnowsza wersja tego cms-a (6.0) to kolejny skok do przodu. Pozostałe się nie umywają. Jest szybki, zarąbiste SEO i administrowanie. Nie ma juz plików płaskich. Warto też wydać niewielkie pieniądze na wersję płatną. POLECAM

  • Marcin
    2017-03-19 11:14

    Recenzenci mogliby zaktualizowac opis i obrazki bo ponad rok temu ten CMS przeszedl radykalne zmiany: SQLite, HTML 5, nowy design, mobile, i wiele innych. IMO ten CMS stal sie bardziej konkurencyjny do innych fajnych systemow jak WordPress czy Windu.

  • Mnietek
    2017-10-01 00:17

    Brzmi to trochę jak reklama sponsorowana ale to serio bardzo fajny CMS. Idealny nie jest ale jestem mile zaskoczony :)

  • kajkoj
    2018-04-06 12:03

    Wersja darmowa jest tak prosta że aż niefunkcjonalna. Wersja płatna jest dalej prosta ale już zdecydowanie bardziej funkcjonalna. Już nie sięgam do wersji darmowej.

  • Sebq
    2018-07-31 18:15

    Zachęcony opiniami na tej stronie postanowiłem spróbować. Zacząłem od stworzenia strony klubowej której jestem członkiem. Potem wykonałem stronę swojej firmy. Jak na razie wrażenia są pozytywne.

Komentarz