WordPress

WordPress jest zdecydowanie najpopularniejszym CMSem na świecie. Skrypt ten w swych korzeniach jest bardziej blogiem niż typowym CMSem. Od pewnego czasu dopiero poprzez jego modernizację i tysiące wtyczek przypomina CMS.

Skrypt ten jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wyborem większości blogerów, ale może być także z powodzeniem stosowany do projektowania prostych stron internetowych.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.WordPress.org

Zalety skryptu

Łatwy w użyciu

Chociaż większość produktów reklamuje się jako "łatwe w obsłudze" to WordPress nie musi tego robić gdyż taki po prostu jest i zyskał dzięki temu sławę. W przeciwieństwie do np. Drupal czy Joomla, WordPress nie wymaga znajomości PHP czy HTML. WordPress ma preinstalowania funkcje wtyczek i szablonów, która instaluje je w bardzo prosty sposób. Wybierasz odpowiednią wtyczkę lub szablon i klikasz aby go zainstalować.
Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem to rozważ użycie tego skryptu.

Społeczność

By korzystać ze wsparcia potrzebna jest także duża społeczność użytkowników, którzy udzielają się m. in. na forum dyskusyjnym. WordPress ma jedną z największych społeczności internetowych (j. angielski). Istnieje też wsparcie techniczne w j. polskim dostępne pod adresem pl.wordpress.org.

Wtyczki

Skrypt posiada kilkanaście tysięcy wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Dzięki nim WordPress uznany został za CMSa, a nie tylko skrypt do blogowania. Zdecydowana większość wtyczek jest udostępniana za darmo.

Szablony

Na stronie domowej skryptu będziesz mógł przeglądnąć tysiące szablonów graficznych, które zmienią wygląd Twojej strony. Znajdziesz tam darmowe i płatne szablony. Te płatne często są bardziej zaawansowane i często ciekawsze.

Zarządzanie menu

WordPress posiada rozbudowane możliwości zarządzania menu, które można przekształcić tak by obejmowały kategorie, strony itp.

Niestandardowe pola

Samemu lub za pomocą wtyczki można w prosty sposób dodać pola w formularzach. Dzięki temu wpisy w blogu czy podstrony będą miały dodatkowe etykiety, kategoryzacje czy opisy.

Wady skryptu

Modyfikacja wymaga znajomości PHP

Przykładowe usunięcie pola daty wymaga orientowania się w języku PHP. Dla większości tego typu modyfikacji wymagana jest znajomość tego języka.

Modyfikacja grafiki wymaga znajomość CSS i HTML

Mimo, że skrypt posiada mnóstwo szablonów dostępnych na swojej stronie domowej, to jednak w większości są one bardzo podobne do siebie. Aby stworzyć niepowtarzalny wygląd, wymagana jest jednak znajomość CSS i HTML.

Wtyczki i wydajność

WordPress by stać się konkurencją pod względem funkcjonalności do Joomli czy Drupala wymaga instalacji wielu wtyczek. Niestety wtyczki wpływają niekorzystnie na wydajność tego skryptu. Problem kolejny to wybór właściwej wtyczki. Mimo kilkunastu tysięcy dostępnych wtyczek tak naprawdę większość ma swoje klony. Oznacza to, że przykładowo pewna funkcjonalność może być dodana przez np. cztery różne wtyczki, które stworzyli różni autorzy. Czasami wybór tej właściwej wymaga sporo czasu.

Zabezpieczenia PHP

Skrypt nie jest tak dobrze zabezpieczony w porównaniu z innymi aplikacjami. Wszystko zależy od tego jak wrażliwa jest dodatkowa zawartość Twojej strony.

Formatowanie tabelek i grafik

Modyfikacja formatowania tabelek czy grafik jest trudniejsze niż w innych aplikacjach jak np. Joomla.

Zapytania SQL

Zapytania mogą być zawiłe ze względu na to, że wszystkie dodatkowe pola niestandardowe, które czynią WordPress normalnym CMSem wymagają dodatkowych składni. Często potrzebne będą niestandardowe kwerendy, które mogą być niczym wrzód na tyłku.

Wnioski

WordPress jest bardzo dobrym skryptem do prowadzenia bloga lub projektowania prostej strony internetowej. Jest to jedno z łatwiejszych w użyciu rozwiązań dostępnych na rynku. Oferuje też wspaniały zestaw dla początkujących. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników z większymi potrzebami zalecane będzie zainstalowanie wielu wtyczek, by uzyskać to co standardem jest w np. Joomli czy Drupalu.

Zrzuty ekranu

  • Wordpress zrzut ekranu - panel administracyjny tablica
  • Wordpress zrzut ekranu - panel administracyjny strony
  • Wordpress zrzut ekranu - panel administracyjny edycja strony

Wasze komentarze

  • swirus86
    2015-01-13 12:15

    Na WordPressach pracuję od około roku. Dla mnie jest to dobry silnik. Łatwy w obsłudze, zaskakująca liczba wtyczek i motywów oraz prostota modyfikacji. Z całym sercem polecam WP każdemu - amatorom jak i zaawansowanym.

  • Kurt
    2015-03-02 14:37

    Ja w pewnym momencie się przesiadłem na Quick.CMSa po tym kilkanaście stron, które działały na Wordpress przeszło atak i zostały zawirusowane. Wordpress jest strasznie dziurawy a zwłaszcza dodatki. Warto poczytać to: http://opensolution.org/quick-cart-i-quick-cms-vs-wordpress.html

  • dAeruES
    2015-04-22 22:01

    W Wordpressie brak mi czegoś. Ewolucja projektu jest dobra. To cieszy jednak jego ewolucja jest determinowana przez początkowe założenia - a te miały czynić z WP blog. To, że zaczyna się go rozpatrywać jako system CMS nie świadczy o tym iż jest nim w takim rozumieniu.
    Wordpress miał służyć blogerom, czyli być prosty bo blogerzy to często nie ludzie z IT tylko ludzie bardziej "blogujący" niż komputerowcy. Dlatego nie zaświadczy się w WP wielu opcji (ja mogę się odnieść tylko do Drupala) i konstrukcji, które dla mnie definiują portal na duże strony.

  • Spanneros
    2015-05-19 08:55

    Ja teraz kończę stronę i skorzystałem właśnie z Wordpress'a, co prawda nie będzie to jakiś portal typu Onet, ale ta strona z blogiem nic nie będzie miała wspólnego. WP jest bardzo elastyczny, bardzo przypadł mi do gustu ten skrypt.

  • Pawelos
    2015-06-08 15:21

    @Kurt znów bez przesady, jak nie robisz aktualizacji to się nie dziw, że masz potem takie sytuacje. To dotyczy w sumie każdego systemu. Quick.Cms o tyle faktycznie może być bezpieczniejszy, że jest mniej popularny i tyle.
    Używam obu systemów i oba są b. dobre. Nie ma jednego systemu idealnego do każdej sytuacji. Wordpress sprawdza się lepiej w innej sytuacji niż Quick.Cms po prostu.

  • GiF
    2015-06-13 14:26

    Pawelos to nie jest rozwiązanie.
    Oddajesz firmie www na WordPress i co ma Ci dalej płacić, za aktualizacje skryptu, bo sama tego nie zrobi - bzdura.
    To właśnie jest kit wciskany polskim firmom, tanio i szybko, ale jak jest problem zabezpieczeniami to wina klienta.

  • Cyc
    2015-09-26 09:40

    WordPress jest skryptem do tworzenia blogów, a nie do prowadzenia sklepu czy strony firmowej. To że do malucha włożymy silnik 8.0 nie zrobi z niego sportowego auta.

  • Wojtek
    2015-11-28 16:21

    Jeszcze parę miesięcy temu powiedziałbym coś innego, ale teraz pozostało mi: uciekajcie od tego systemu jak najszybciej. System stał się narzędziem do masowych ataków. Doświadczyłem tego osobiście, ale wystarczy też poczytać jakie inni mają problemy np. niebezpiecznik.pl czy różne fora. Szukam teraz czegoś innego i zastanawiam się nad WinduCMS lub Quick.Cms.

  • Bloger
    2016-02-02 23:36

    Wspaniały do prowadzenia bloga. Wiele przydatnych pluginów i szablonów rewelacyjnie sprawdzających się do prowadzenia BLOGA. Jednak stronki klientowi na tym bym nie stawiał. Dobrze napisał Cyc i zgadzam się z nim w 100%

  • andre
    2016-05-27 08:19

    Bardzo fajny skrypt. Zrobiłem na nim kilka stronek dla swoich potrzeb. Wystarczy dbać o bezpieczeństwo i wszystko będzie ok.

  • Marcin
    2017-03-19 11:21

    Swietny system! Sam moze nie jest rewelacyjny i zbyt prosty, ale mocny PLUS, to niesamowita ilosc templatek i pluginow. Choc to prawda, ze trzeba uwazac i starannie dobierac dodatki, aby nie miec pozniej problemow z hakerami.

  • treed
    2017-09-03 18:31

    A ja jako właćciciel firmy i kliku domen internetowych pogoniłem gościa mądralę co tylko na wordpesie się zna (tak twierdzi). Coś tam robił, coś tam zachwalał, ale dla mnie to za duże ryzyko, by pchać się w jakieś wieloskryptowe badziewie, które co jakiś czas (za często) jest naprawiane i poprawiane. Jak widzę te ogromne ilości skryptów i jakichś automatów nie zależnych ode mnie, to myślę, że świat zepsiał nieco a dobrzy programiści wyjechali za granicę. Bawcie się dalej tym badziewiem, kiedyś wam zrobi f****.

  • Paweł
    2018-03-29 09:23

    Znając HTML, CSS i trochę PHP z pewnością można odnaleźć się w tym systemie. Dzięki wspaniałej dokumentacji i ogromnej społeczności, która chętnie dzieli się wiedzą, wejście w świat tego systemu jest proste.
    Z początku będzie bolało, ale to dobry fundament do budowy stron internetowych.

  • Olek W
    2018-05-09 15:00

    Joomlę używam do większych rzeczy, a do prostszych Wordpress - to oczywiście moja subiektywna opinia. Korzystam z obu na zmianę, choć zauważyłem tendencję, że im prostsza strona tym lepiej WP się sprawdza, a im bardziej rozbudowana kobyła (i np moduły dowiązane do pozycji menu) tym łatwiej to w Joomli ogarnąć.

  • Marek
    2018-09-27 22:12

    Trzy lata temu instalowałem, próbowałem, nawet powstało kilka projektów i jeden udany blog. Ponieważ miałem inne zajęcia zarzuciłem te swoje projekty, a od czasu do czasu sam Wordpress informował mnie o aktualizacji wtyczek czy komponentów.. Dopiero kilka dni temu otrzymałem komunikat od swojej firmy hostingowej lh.pl o odnalezieniu trojanów w moich katalogach worpressa. Ponieważ dawne projekty nie będą kontynuowane usunąłem po prostu wszystkie katalogi. Nauka z tego dla mnie taka, że automatyczne aktualizacje czasem coś potrafią podesłać, czyli czuwać trzeba nad każdym projektem i nie zawsze ufać.

Komentarz