Typo3

Typo3 jest bardzo potężnym i rozbudowanym systemem CMS posiadającym ogromne możliwości. Mimo tego, że jest tak zaawansowany to czy sprawdzi się w każdym przypadku?
Skrypt ten rozwijany jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wyborem bardziej zaawansowanych programistów, którzy szukają kombajnu obsługującego wiele funkcjonalności kosztem sporego czasu inwestycji w jego poznanie.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.typo3.org
Zalety skryptu
Modułowy
Prawdopodobnie celem dla jakiego został stworzony Typo3 jest jego modułowość i wszechstronność. Dzięki jego rozbudowie może on dobrze sprawować się jako skrypt do strony firmowej jak i do obsługi dużego portalu informacyjnego.
Rozszerzenia
System oferuje kilka tysięcy rozszerzeń, które instaluje się dość szybko i łatwo. Będziesz mógł rozbudować funkcjonalność o dodatkowe galerie zdjęć, forum dyskusyjne, sklep internetowy itp.
Elastyczny system administratorów
Wiele systemów umożliwia dostęp tylko jednemu administratorowi. Jednak w Typo3 można użytkownikom nadawać różne prawa przez co mogą być zwykłymi użytkownikami korzystającymi z zasobów strony, a mogą być administratorami mającymi dostęp do zarządzania tymi zasobami. Dodatkowo użytkownicy mogą być dzieleni na np. zespoły redakcyjne.
Rodzaje treści
Typo3 posiada wiele rodzajów treści, które można zdefiniować. Dzięki temu możliwa jest kontrola nad wyglądem strony internetowej dodając zdjęcia, formularze, tabele, multimedia czy zwykły tekst.
Wsparcie techniczne
Na stronie domowej Typo3 znajduje się rozbudowana dokumentacja i forum dyskusyjne. Tam znajdziesz dużo informacji i pomocy dotyczącej obsługi i modyfikacji skryptu. Istnieje także forum dyskusyjne w j. polskim dostępne pod adresem typo3.pl.
Cofanie zmian
System posiada rozbudowany moduł cofania zmian. W przypadku dużego portalu nad którym pracuje wielu redaktorów, to bardzo pożądana opcja. Będziesz mógł przywrócić poprzednią wersję treści strony praktycznie bez limitu wstecz.
Zmiana struktury strony
Jedną z ważniejszych zalet jest możliwość układania struktury serwisu bez odgórnego ustalonego podziału na bloki, sekcje czy artykuły.
Wewnętrzny język TypoScript
Skrypt posiada wewnętrzny język o nazwie TypoScript, który umożliwia tworzenie wielu elementów m. in. statycznego HTML, a w nim umieszczać dynamiczne treści.
Wady skryptu
Instalacja i modyfikacja
Typo3 nie jest prosty w instalacji i konfiguracji. Potrzeba czasu by nauczyć się go obsługiwać i na pewno trzeba go poświęcić więcej niż na inne skrypty jak WordPress czy Joomla. Dlatego też nie jest polecany dla początkujących, a raczej dla zaawansowanych programistów.
Zasoby serwera i wydajność
Niestety modułowość i rozszerzalność często idzie w parze z większymi wymaganiami parametrów serwera. Tak jest i w tym przypadku. Oczywiście jeśli strona nie będzie zbyt rozbudowana i nie będzie odwiedzana przez tysiące użytkowników to na początku nie powinno być większych problemów.
Wsparcie techniczne w Polsce
Skrypt posiada dobrze opisaną dokumentację i rozbudowane forum dyskusyjne ale w j. angielskim. W Polsce Typo3 nie jest jeszcze na tyle popularne i potrzebna będzie znajomość j. angielskiego by poznać go dobrze.
Od prostego do trudnego
O ile dla redaktorów zarządzanie treścią w Typo3 jest proste, od administratorów wymagana jest już większa znajomość skryptu o tyle programiści mają nie lada orzech do zgryzienia. Ci ostatni potrzebują często kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy by w miarę dobrze poznać system.
Wnioski
Typo3 mimo, że jest wszechstronny i nadaje się do stworzenia prostej strony jak i zaawansowanego portalu z różnego rodzaju treściami, to jednak wymaga mnóstwa czasu od strony programistycznej by go opanować. Modułowość i rozszerzalność skryptu to jego istotne atuty niestety kosztem wydajności i wymagań co do zasobów serwera. Dlatego też nie zawsze warto iść "z armatą na muchę".
moon
2015-04-15 10:12
W mojej opinii fajny system. Bawilem sie tym troche, ale trudno niestety spotkac kogos w naszym kraju kto sie dobrze na nim zna za przystepna cene.
Reklaunim
2015-05-13 08:24
Współczuję każdemu kto oparł swoją stronę o ten CMS. Od strony użyteczności interface'u jest koszmarny - wręcz nieużyteczny. Odradzam, z całego serca.
RafX
2015-07-18 16:41
TYPO3 jest jak nóż szwajcarski, ale dość trudny do opanowania, jednak czas poświęcony na naukę zwróci się, bo przy pomocy TYPO3 można osiągnąć wszystko, żaden CMS nie oferuje takiej swobody i możliwości przy budowaniu serwisów, od małych po korporacyjne kolosy
bruce
2015-11-30 19:58
Ciężki orzech do zgryzienia na samym początku, ale jak już się przez to przebrnie, to życie staje się jak bajka. Polecam programistom PHP, którzy szukają czegoś zaawansowanego. To jest nisza, która jeszcze długo nie zostanie wypełniona. Większość domorosłych programistów sobie z tym systemem nie poradzi, a Joomla! i inne się do niego nie umywają.
Marek
2016-01-13 22:23
Co tu dużo urywać, jest to CMS klasy Enterprice. Z tego powodu powinien byś używany przez, które wymagają dużo od systemu. Można tutaj zrobić wszystko, łącznie ze stronami responsywnymi. Pisanie własnych pluginów to już zabawa dla fachowców. Edycja panelu administracyjnego w pełni konfigurowalna od zaawansowanego do prymitywnego (nawet bloger da radę edytować). Wynik: najlepszy system dla wymagających!
Tomsz
2018-05-10 13:45
Obecny okres należy uznać za bardzo udany dla TYPO3, system ten rozwija się w bardzo dobrym kierunku, zmiany które wprowadzono od wersji 8 LTS są imponujące, polecam wszystkim niezdecydowanym. Poza tym może jako ciekawostkę dodam, że nie trzeba znać się na programowaniu w PHP aby budować na tym systemie duże serwisy.
Wojtek
2018-08-20 22:04
Fatalny cms. Jestem zmuszony z tego korzystać i tylko klnę. A jest tyle wygodniejszych i lepszych ...