Joomla!

Joomla! to skrypt, który jest czymś pomiędzy prostym, "plug & play" WordPressem, a kompleksowym i zaawansowanym Drupalem. Bardziej zaawansowanym niż WordPress, ale mniej skomplikowanym niż Drupal.

Skrypt, który jest typu Open Source jest najczęstszym wyborem przez polskich programistów do projektowania nawet zaawansowanych stron internetowych. Na stronie antyweb.pl znajduje się raport popularności Joomla! w Polsce.
CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie www.joomla.org

Zalety skryptu

Dość prosta instalacja

Joomla! jest dość prosta w instalacji. Po pobraniu wystarczy kilkanaście minut by skrypt zaczął działać na serwerze. Co prawda nie jest tak prosta jak Quick.Cms czy WordPress, ale też z powodzeniem wyprzedza Drupala.

Wtyczki

Skrypt posiada kilka tysięcy darmowych wtyczek dostępnych na swojej stronie domowej. Co prawda WordPress posiada ich więcej, ale by zbliżyć go do funkcjonalności Joomla! trzeba na starcie instalacji kilkunastu wtyczek.

Wsparcie techniczne

Joomla! ma ogromny wybór narzędzi programistycznych, tutoriali dostępnych dla użytkowników. Posiada także bardzo rozbudowane forum dyskusyjne w j. angielskim. Istnieje także spora społeczność użytkowników w naszym rodzimym języku, na stronie joomla.pl.

Zarządzanie nawigacją

Skrypt ma kompleksowy system nawigacji, który może z powodzeniem obsługiwać kilka hierarchii. Umożliwia to łatwe zarządzanie stroną jeśli posiada ona nawet setki różnych podstron.

Proste adresy URL

Linki generowane przez skrypt są bardzo przyjazne i mają one wpływ na lepszą pozycję w wyszukiwarkach. Przykładowo adres wygląda następująco www.twoja-strona.pl/o-nas zamiast www.twoja-strona.pl/?title=Main_page=o-nas

W miarę prosta aktualizacja

Kiedy strona zostanie już zaprojektowana to z czasem przyjdzie potrzeba aktualizacji skryptu do nowszej wersji. Możesz to wykonać z poziomu przeglądarki. Jedynie wymagana jest umiejętność przetwarzania tekstu.

Zaawansowana administracja

Panel administracyjny dostarcza wielu funkcji, które na początku mogą przerażać. Jednak z czasem można opanować większość z nich i dzięki temu korzystać w pełni ze skryptu.

Wady skryptu

Ograniczone możliwości dostosowywania

Mimo, że Joomla! posiada wiele modułów i szablonów to jednak ciągle czegoś brakuje dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest jednak lepiej niż w WordPressie.

Zasoby i wydajność

Skrypt wymaga serwera z dość dobrymi parametrami, gdyż zajmuje on sporo zasobów w porównaniu z innymi systemami CMS. Dlatego czym bardziej rozbudowana strona i zaawansowana funkcjonalnie tym wolniej będzie się ładowała. Podobnie będzie jeśli, mając nawet bardziej okrojoną wersję, serwis będzie miał spory ruch.

Koszty

Istnieją wtyczki i szablony dla Joomla!, które są płatne a w np. WordPress są darmowe. Warto więc wcześniej poświęcić trochę czasu by później nie okazało się, że mając ograniczony budżet będzie trzeba wykupić jakiś dodatek, który w innym narzędziu jest darmowy.

Zgodność modułów

Czasami występują frustrujące dla użytkownika kompatybilności między niektórymi modułami i wtyczkami. Może to spowodować, że nie będzie się dało uzyskać pewnej funkcjonalności bez sporej ingerencji w kod PHP.

Pierwszy kontakt

Wielu użytkowników a zwłaszcza tych początkujących bywa przerażonych ogromem możliwości i funkcji. Dlatego jeśli strona ma być prosta, a użytkownik lub klient jest bardzo początkujący to warto skorzystać z Quick.Cmsa lub WordPressa.

Wnioski

Jeśli nie jesteś już początkującym użytkownikiem systemów CMS i szukasz czegoś większego niż np. WordPress lecz obawiasz się zaawansowanego Drupala to Joomla! może być właściwym wyborem dla Ciebie. Skrypt jest darmowy, ma bardzo dużo wtyczek, modułów i szablonów, a także posiada bardzo dobre wsparcie techniczne i jest bardzo popularny w Polsce. Preferowany jest także dla stron multimedialnych i posiadających dużą ilość treści, gdyż wtedy może pokazać swoje pełne możliwości.

Zrzuty ekranu

  • Joomla! zrzut ekranu - panel administracyjny tablica
  • Joomla! zrzut ekranu - panel administracyjny menu
  • Joomla! zrzut ekranu - panel administracyjny edycja artykułu

Wasze komentarze

  • fpsfan
    2015-01-05 12:42

    Osobiscie mam doswiadczenie w Joomli, naprawde dobry cms. Mozna na nim zrobic prawie wszystko. Dostepnych jest mnostwo templatek, ktore lepiej lub gorzej dzialaja, ale jak zna sie troszeczke na html wszystko mozna poprawic.
    Duzo ludzi skarzy sie na Joomle, ze nie dziala to i tamto, albo problemy z instalacja komponentow. Wszystko to bierze sie z nieodpowiednich ustawien pod cms

  • Timcz3k
    2015-02-23 18:34

    Mi jakoś nie podeszła ani joomla, ani poprzednik mambo. Miałem to może na serwerze z 15 min.

  • deduj
    2015-04-15 21:54

    Uzywam Joomli do bardzo rozbudowanych stron, a dla prostszych czyli dla wiekszosci uzywam quick.CMS, ktory jest szybszy i prostszy w obsludze. Niestety Joomla jest dla moich klientow trudna do opanowana wiec musze wyczuc na ile klient moze sobie z nia poradzic.
    Generalnie posiada mnostwo przydatnych funkcji. Serwer tez trzeba miec nie byle jaki dla duzej strony z duzym ruchem. Cos za cos...

  • Nult
    2015-06-10 10:15

    Jomla jest naprawde super, ale wymaga delikatnych poprawek dostosowujacych ja do serwera na ktorym stoi. Czynnosci proste, na wiele problemow odpowiedzi szukac mozna na licznych forach dotyczacych joomli. Wiec polecam

  • Krystian
    2015-09-03 13:18

    Zajmuję się tworzeniem stron internetowych od kilku lat. Każdego miesiąca robię po kilka stron swoim klientom. Zaczynałem od Joomli bo popularna i taką mi polecono. Wykonałem z 10 stron na tym systemie i do teraz pokutuję za to. Większość stron, które wykonuję (a pewnie większość webmasterów ma podobnie) to proste stronki, które mają po 10-15 podstronek, kilkadziesiąt zdjęć i koniec. Wytłumaczyć później klientowi jak zarządzać tą stroną często graniczy z cudem. Dla moich potrzeb to tak jakby brać TIRa po to, aby przewieźć szefkę, komodę i biurko. Bez sensu. To nie jest system dla moich klientów. Przeniosłem się na polskie systemy Quick Cms i Windu. Choć niestety Windu staje się coraz bardziej skomplikowany. Od biedy wordpress też by uszedł...

  • freebox
    2015-10-13 19:39

    System ciężki, powolny, klienci żądają często zmian funkcjonalności, a Joomla nie jest przyjazna do szybkiej realizacji nietypowych pomysłów. Jednak najgorsze jest to, że w wielu firmach na sekretarkę po kursie MS Office ograniczonym w zakresie do Worda spada zadanie aktualizacji treści firmowej strony. Nie życzę nikomu wdrażania tego systemu w takiej firmie. Praktycznie: bez informatyka nie podchodź do panelu administracyjnego... W takich przypadkach już nawet Drupal sprawdzi się lepiej, po odpowiednim skonfigurowaniu praw dostępu. Inaczej musi być w firmie dział informatyczny. Joomla jest też OK dla pasjonata chcącego mieć swoją stronę i mającego obycie w obsłudze różnych programów.

  • Gall Anonim
    2015-11-14 12:51

    Zrobiłem masę witryn na Joomla. Prawdą jest iż sam system ma obecnie tyle możliwości że "starter Webdeveloper" może okazać się za "cienki w uszach" aby to wszystko wykorzystać. Najpierw trzeba się zapoznać z systemem, a potem wykonywać na nim strony - jak osoba tworząca strony uważa że po 15 minutach powinna znać cały CMS - to albo uważa się za geniusza albo ....... (pełna dowolność treści podstawionej w miejsce kropek). Na CMS Joomla można spokojnie wykonać potężne witryny posiadające w bazie setki tysięcy rekordów i zostanie to szybko i sprawnie obsłużone. Można również w dwie godziny postawić fajną stronę wizytówkę. Ważne żeby nie dodawać zbędnych wodotrysków i nie powielać mechanizmów tylko opierać się na tych samych skryptach, a ogólnie wiedzieć co się robi i przy prostej witrynie wyłączyć wszystko co jest zbędne (tutaj twórcy faktycznie z marszu troszeczkę za dużo elementów uruchomili domyślnie). Co do administracji. Po pierwsze dodawanie treści po nadaniu odpowiednich uprawnień można najspokojniej w świecie wykonywać od frontu a sekretarka ze znajomością worda spokojnie sobie poradzi bo nawet edytor przypomina starsze wersje worda. Co do zarządzania administracyjnego na zapleczu - wystarczy odpowiednio skonfigurować poziomy dostępu a zapleczu i wczytać chociażby dodatkowy szablon - po sprawie. Aktualizacji po dodaniu akeeba można dokonywać linkiem z maila który informuje o fakcie pojawienia się nowej wersji/łatki/aktualizacji. Tyle że trzeba sobie dać trochę czasu jak ma się ochotę budować witryny dla klientów. CO do debiutantów tworzących stronkę dla siebie - spokojnie mogą oni użyć instalacji z przykładowymi danymi i ją zmodyfikować pod swoje potrzeby.

  • Mirek M
    2015-11-20 18:34

    Gall Anonim i to jest właśnie powód dla którego przestałem korzystać z Joomla. Masa błędów i ciągle aktualizowanie z powodu dużej popularności tego systemu. Przykładowo Quick.Cms też posiada błędy, ale z racji jego prostoty jest ich wielokrotnie mniej, a dla "hackerów" jest też mniej łakomym kąskiem. Czytałeś o tym jak Wordpressy zostały masowo wykorzystane do ataku DDoS? Gdyby ktoś się włamał do Quick.Cms, to by najwyżej zrobił atak ze 100 stronek, a w przypadku Wordpressów i masowej luki, udało się przeprowadzić atak z kilkuset tysięcy! Kolejna sprawa to, że większośc stron robię dla małych i średnich firm. Joomla! to obsłuży, ale po cholerę mi to potrzebne, skoro jest to bardziej skomplikowane w zmianach i obsłudze przez klienta. Do dużych serwisów Joomla! super, ale nie u mnie. Cieszę się jednak, że znam ten system, bo faktycznie, gdy muszę zrobić coś dużego to pozostaje tylko Joomla!. Ja stosuję na 90% stronkach Quick.Cms i Quick.Cms.EXT, w na 10% Joomla!.

  • soniaa
    2016-06-19 15:39

    Jomla jest naprawde fajna. Wymaga delikatnych poprawek dostosowujacych ja do serwera na ktorym stoi. Czynnosci te sa proste, a pomocy mozna szukac na licznych forach.

  • Kotka
    2017-03-04 13:26

    Ja się jomlii już wyleczyłam. Próbuję sił z Drupalem.

  • Marcin
    2017-07-11 19:11

    Zdecydowanie polecam. Budujemy strony na Joomli od kilku lat - ponad kilkadziesiąt wdrożonych projektów i nigdy nie mieliśmy większego problemu z dopasowaniem pod oczekiwania klienta.

  • Dariusz
    2018-01-03 11:42

    Przestałem korzystać z Joomli. Od pewnego czasu stawiam strony na autorskich CMS-ach i nie mam z nimi już żadnych problemów. Nie muszę ich aktualizować - po prostu instaluję i mam spokój. Co jakiś czas są odnotowywane próby włamań, i wszystkie okazują się nieudane. Z Joomla tak kolorowo nie było :(

  • Gosiaeu
    2018-05-02 05:51

    Niestety zgadzam się z przedmówcą. Joomla dostarcza coraz to więcej problemów. Polskie Forum Joomla to już ogólnie porażka. Ludzie, którzy deklarują chęć niesienia pomocy najczęściej ograniczają się do besztania pytających. Nawet nie chce się już tam zaglądać. Przesiadam się na autorski cms.

Komentarz